Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>TJ=Соц. фармація в охороні здоров'я<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 163
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Котвіцька А. А. 
Екофармація - новий міждисциплінарний напрямок. Методологія. Перспективи розвитку / А. А. Котвіцька, Н. А. Цубанова, Н. М. Кононенко, Л. Ф. Просяник // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 1. - С. 6-11. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Мета роботи - здійснення аналізу впливу фармації на екологію людини та навколишнє середовище, узагальнення та структурування виявлених взаємовпливів та взаємозв'язків. Матеріали та методи: наукового аналізу, зокрема узагальнення, порівняння, контент-аналізу. Наведено основні складові та перспективи розвитку нового міждисциплінарного напрямку - екофармація. Уперше запропоновано класифікацію лікарських засобів відповідно до їх екофармакологічного профілю. Визначено критерії, за якими лікарські препарати можна вважати екофармакологічними або екофармаконебезпечними. Наведено реперні точки, за якими лікування пацієнта можна характеризувати як екофармакотерапію. Актуалізовано проблему безпечної утилізації непридатних лікарських засобів. Висновки: запропоновано новий міждисциплінарний напрямок, який поєднує фармацію, екологію, хімію - екофармація. Оптимізація та персоніфікація терапії з призначенням передусім екофармакологічних лікарських засобів дозволять перейти на рівень екофармакотерапії та зменшити кількість призначень екофармаконебезпечних ліків. Одним із найважливіших питань екофармації на сучасному етапі є удосконалення утилізації непридатних лікарських засобів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Polova Zh. M. 
The substantiation of the technology for preparing the cream with silver citrate = Обгрунтування технології виготовлення крему зі срібла цитратом / Zh. M. Polova, H. P. Kukhtenko, Ie. V. Gladukh // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 1. - С. 12-20. - Бібліогр.: 12 назв. - англ.

Мета роботи - обгрунтування технології виготовлення ветеринарного крему зі срібла цитратом та дослідження впливу умов виготовлення на якість готового продукту. Матеріали та методи - дослідження проводили зі зразками крему, одержаними різними методами. Емульгування здійснювали за допомогою гомогенізатора Роlуtrоn SуstеmРТ 2500, Кіnеmаtіса АG (Швейцарія). Виготовлені зразки піддавали мікроскопічним та реологічним дослідженням. За допомогою реометра Rheolab QC, AntonPaar (Австрія) з використанням системи коаксіальних циліндрів C-CC27/SS установлено, що за сукупністю реологічних показників зразки крему суттєво не відрізняються і мають схожий профіль реологічної поведінки. Зразки мають низьку межу плину, розраховану за математичною моделлю Кассона, що свідчить про легке видавлювання з туби та нанесення на поверхню шкіри тварини. Найбільш стійкими до механічного впливу, виходячи зі значень в'язкості при нескінченній швидкості зсуву за Кассоном, були зразки, виготовлені за технологією повного змішування. Зразки, виготовлені за технологією інверсії фаз, мають меншу величину площі петлі гістерезису. Висновки: здійснено дослідження впливу технології виготовлення крему та швидкості емульгування на дисперсні та структурно-механічні показники, за якими встановлено, що при швидкості емульгування 5000 об/хв за технологіями повного змішування та інверсії фаз не спостерігається суттєвих змін. Досліджено вплив температури на стабільність дисперсної системи й установлено температурний інтервал, при якому рекомендовано здійснювати транспортування та фасування крему в туби.


Індекс рубрикатора НБУВ: П255 + Л663.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Федяк І. О. 
Порівняльна оцінка соціальних індикаторів епідемій ВІЛ-асоційованого та мультирезистентного туберкульозу в Україні / І. О. Федяк, П. І. Федяк // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 1. - С. 21-31. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Мета роботи - визначення та порівняння соціально-демографічних характеристик пацієнтів та інших соціальних індикаторів стаціонарного етапу лікування хворих на ВІЛ-асоційований та мультирезистентний туберкульоз в Україні. Матеріали: 2500 медичних карт стаціонарних хворих на ВІЛ-асоційований (n = 1 200) та мультирезистентний (n = 1 300) туберкульоз, отримані методом випадкового відбору з архівів 12 обласних протитуберкульозних закладів охорони здоров'я; методи: наукового аналізу (аналітичний, синтетичний, контент-аналіз) і графічного представлення результатів. Здійснено порівняння соціальних індикаторів епідемій ВІЛ-асоційованого і мультирезистентного ТБ в Україні. Висновки: установлено, що ВІЛ-асоційований і мультирезистентний ТБ залишаються чоловічими патологіями (на 72,25 та 75,62 % відповідно). У середньому 94,41 % хворих на ТБ/ВІЛ і 73,38 % - на МРТБ були віком 22 - 51 рр. Частка сільського населення на 9,7 % вища у групі хворих на МРТБ (43,31 % проти 33,61 %). Більш несприятлива у соціальному плані була група хворих на ВІЛ-асоційований ТБ: безробітних працездатного віку у ній було на 16 % більше (69,17 % проти 53,08 %). Через неналежну поведінку достроково перервали перебування у закладах охорони здоров'я 25 % хворих в обох групах, що свідчить про недисциплінованість хворих на ТБ, незалежно від наявності ВІЛ-інфекції. Хворі на ТБ/ВІЛ та МРТБ провели у стаціонарі 116 +- 93 і 158 +- 103 ліжко-днів відповідно.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.0 + Р54

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Савченкова Л. В. 
Фармакоэпидемиологический и клинико-экономический анализ потребления антибактериальных препаратов в многопрофильном стационаре / Л. В. Савченкова, И. П. Джабаров // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 1. - С. 32-39. - Библиогр.: 16 назв. - рус.

Відомості про споживання антимікробних препаратів у стаціонарах відображають виконання стандартів медичної допомоги, а також уяву медичних працівників про проблеми профілактики і лікування інфекційних захворювань. Мета роботи - комплексний аналіз матеріальних затрат і споживання АМП для системного застосування в багатопрофільному стаціонарі. Матеріали та методи - показано, що в лікувально-профілактичному закладі стаціонарного профілю за 5 років практично повністю змінилися підходи до стартової емпіричної антибактеріальної терапії захворювань, що вимагають застосування антимікробних препаратів. При цьому відзначається перехід на терапію цефалоспоринами (цефазолін і цефтриаксон) і втрата інтересу до антимікробних препаратів пеніцилінового ряду, а також відсутність інтересу до препаратів із групи фторхінолонів і макролідів. Проведений моніторинг споживання антибактеріальних препаратів у стаціонарі дозволяє прийняти стратегічні рішення щодо оптимізації антибіотикотерапії і приведення у відповідність кількості й асортименту застосовуваних антибіотиків із профілем підрозділів стаціонару. Комплексне проведення ABC- та DDD-аналізу дозволяє зіставити дані пріоритетності фінансових витрат і рівня споживання антимікробних препаратів, що дає можливість оптимізувати використання антибіотиків у багатопрофільному стаціонарі. Висновки: результати аналізу є обгрунтуванням для перерозподілу фінансових витрат у групі антибактеріальних засобів із поліпшенням асортименту, а також дозволяють оптимізувати використання антибіотиків у підрозділах стаціонару і на основі отриманих даних розробити й упровадити в практику складання формулярів антибактеріальних препаратів для окремих відділень з урахуванням принципів доказової медицини та результатів інфекційного моніторингу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.81 + Р11(4УКР)26

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Панфілова Г. Л. 
Поводження з фармацевтичними відходами як важлива складова ефективної реалізації соціальної функції аптек за умов упровадження належної аптечної практики / Г. Л. Панфілова, Л. О. Гала // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 1. - С. 40-52. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Мета роботи - формулювання терміна "фармацевтичні відходи" як важливої понятійної категорії, що відображає розширення спектра соціальної функції аптек, розробка сучасних підходів щодо упровадження принципів "зеленої фармації" в аптечну практику та аналіз фактичного стану діяльності аптек із лікарськими засобами, які не підлягають подальшому використанню. Матеріалами дослідження послужили вимоги Належної аптечної практики, офіційні документи Міжнародної фармацевтичної федерації з питань упровадження принципів "зеленої фармації", законодавчо-нормативні акти України, результати анкетування фахівців. Використано історичний, аналітико-порівняльний, системний, логічний, математико-статистичний методи і метод експертного опитування фахівців. За результатами обробки офіційних матеріалів Міжнародної фармацевтичної федерації щодо принципів "зеленої фармації" та вимог Належної аптечної практики визначені ключові положення їх упровадження в аптечну практику. Проведено хронологічний аналіз вітчизняних законодавчо-нормативних актів, в яких представлені різні терміни, пов'язані з поняттям "фармацевтичні відходи", що унеможливлює їх використання при розробці національного керівництва "Належна аптечна практика". Систематизація даних спеціальної літератури дозволила визначити ключові положення щодо упровадження принципів "зеленої фармації" у вітчизняну систему фармацевтичного забезпечення. Для ефективної реалізації норм Належної аптечної практики в Україні запропоновано визначення "фармацевтичні відходи" як важливої понятійної категорії, що відображає суттєве розширення спектра діяльності аптеки за умов посилення її соціальної функції. За результатами експертного опитування фахівців установлено, що в більшості аптек (73,7 %) спостерігаються системні порушення правил знешкодження лікарських засобів. Висновки: за результатами досліджень доведено необхідність розробки й упровадження комплексу заходів стосовно ефективного поводження з лікарськими засобами, що не підлягають подальшому використанню, що має відповідати сучасним принципам "зеленої фармації" та формувати науково обгрунтовану базу для розробки розділу вітчизняного керівництва "Належна аптечна практика".


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)261 + Л660.94

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Бородіна В. І. 
Дослідження складу аптечок медичних автомобільних, якими укомплектовані автобуси та маршрутні таксі / В. І. Бородіна, Р. В. Сагайдак-Нікітюк // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 1. - С. 53-59. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Мета роботи - аналіз складу аптечок медичних автомобільних, якими укомплектовані автобуси та маршрутні таксі, та його удосконалення. Матеріали та методи - аналіз публікацій науковців та нормативної документації за відповідною тематикою з використанням системно-аналітичного методу; маркетингові дослідження ринку аптечок медичних автомобільних; визначення думок водіїв маршрутних таксі та автобусів за допомогою анкетування. Проаналізовано ситуацію в Україні, пов'язану з дорожньо-транспортними пригодами, а саме кількість пригод, загиблих та постраждалих у них. За висновками ВООЗ, при своєчасному наданні першої допомоги третина загиблих могла бути врятованою. Умовою надання першої допомоги є наявність у транспортному засобі аптечки медичної автомобільної. Проаналізовано склад аптечки медичної автомобільної, якою облаштовані автобуси та маршрутні таксі. Досліджено комплектацію аптечки медичної автомобільної згідно зі стандартом DIN13164, розробленим Німецьким інститутом стандартизації. Висновки: велика кількість постраждалих унаслідок дорожньо-транспортних пригод за участю автобусів викликає необхідність удосконалення складу автомобільних медичних аптечок, якими мають бути укомплектовані автобуси та маршрутні таксі, з урахуванням світових тенденцій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Немченко А. С. 
Аналіз ринку антидіабетичних лікарських засобів на основі метформіну / А. С. Немченко, К. Н. Тораєв, В. М. Назаркіна // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 1. - С. 60-71. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Мета роботи - аналіз ринку антидіабетичних лікарських засобів (ЛЗ) на основі метформіну. Cоціально-економічне обгрунтування доцільності упровадження у виробництво нового комбінованого препарату для лікування цукрового діабету II типу. Матеріали та методи - теоретичну основу дослідження складають наукові праці вітчизняних та закордонних учених. Емпірична база дослідження: Державний реєстр ЛЗ, Державний формуляр ЛЗ, реєстри цін, статистичні дані за 2012 - 2017 рр. Аналіз цінових показників із використанням статистичних методів, а також калькулювання собівартості нового антидіабетичного ЛЗ. Проведено аналіз ринку пероральних антидіабетичних препаратів за лікарськими формами, складом діючих речовин, формами випуску та країнами походження. Наразі в Україні зареєстровано 102 найменування ЛЗ на основі метформіну у вигляді таблеток 500, 850 та 1000 мг, із них 74,5 % ЛЗ іноземного виробництва. Розроблений комбінований препарат цукрознижувальної дії (у капсулах), що містить метформін і бенфотіамін, не має аналогів в Україні. Аналіз цінових показників антидіабетичних ЛЗ свідчить про їхню доступність для населення, що суттєво підвищилася у зв'язку із запровадженням в Україні державного регулювання цін (до 70 %). Визначено прогнозну собівартість нового комбінованого препарату, оптово-відпускна ціна якого у розрахунку на DDD становить 2,48 грн. Отже, можна зробити висновок про економічну доцільність виробництва нового комбінованого антидіабетичного препарату. Висновки: використання комбінації метформіну і бенфотіаміну для лікування діабету 2 типу дозволить знизити негативні наслідки ускладнень захворювання (діабетична полінейропатія, нефропатія, ретинопатія) та підвищити економічну доступність антидіабетичних ЛЗ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9 метформін + Р415.160.23

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Федяк І. О. 
Маркетинговий аналіз антибактерійних препаратів групи азитроміцину для використання у педіатрії / І. О. Федяк, І. П. Білик // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 1. - С. 72-82. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.81 Азитроміцин + Р733.514-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
9.

Polova Zh. M. 
The substantiation of the optimal pH range of the preventive spray for veterinary = Обгрунтування оптимальних меж рН профілактичного спрею для ветеринарії / Zh. M. Polova, L. H. Almakaieva // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 2. - С. 3-8. - Бібліогр.: 13 назв. - англ.

Мета роботи - визначення оптимального інтервалу рН оригінального комбінованого ветеринарного препарату в лікарській формі спрею з метою забезпечення стабільності розчину протягом терміну зберігання. Матеріали та методи - об'єктом досліджень були зразки спрею із вмістом срібла та міді цитрату, декспантенолу та композиції допоміжних речовин. Кількісний вміст іонів срібла визначали тіоціанометрично; кількісний вміст іонів міді - відповідно до методики "Абсорбційна спектрофотометрія в ультрафіолетовій і видимій ділянках"; кількісне визначення декспантенолу проводили методом рідинної хроматографії; потенціометричне визначення рН - за методикою Державної фармакопеї України. У результаті проведених досліджень установлено, що в зразку з рН 5,32 спостерігається утворення осаду синього кольору й опалесценція сіруватого відтінку. З плином часу (24 години) опалесценція не зникає, а осад набуває сірого відтінку, що свідчить про деструкцію цитрату міді через підвищення рН без додавання надлишку кислоти лимонної, що призводить до утворення гідрату окису міді, а також про порушення стабільності цитрату срібла в розчині і появу частинок металевого срібла. У цих зразках кількісний вміст іонів срібла і міді в розчині не відповідає встановленим межам. Зразки з рН від 1,80 до 5,05 відповідали встановленим межам за вмістом іонів срібла, іонів міді та декспантенолу. Також не спостерігалися зміни зовнішнього вигляду розчину після корекції рН. Висновки: на підставі отриманих результатів було встановлено оптимальний інтервал рН (2,0 - 5,0) для розчину антимікробної дії під умовною назвою "Аргоцид - мідь" - препарату на основі цитратів срібла, цитрату міді і декспантенолу. Такий рівень рН дозволяє одержати стабільний препарат. Проведені дослідження будуть використані для розробки й упровадження у виробництво спрею антисептичної дії для застосування у ветеринарії.


Індекс рубрикатора НБУВ: П855

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Сліпченко Г. Д. 
Кон'юнктурний аналіз асортименту ноотропних лікарських засобів, зареєстрованих в Україні / Г. Д. Сліпченко, О. П. Півень // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 2. - С. 9-18. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета роботи - дослідження необхідності широкого застосування ноотропних препаратів як у дитячій, так і в дорослій клінічній практиці України. Проведення кон'юнктурного дослідження українського ринку ноотропних препаратів. Матеріали та методи: аналіз змісту текстових масивів, історичний, логічний аналізи, порівняння та групування; вивчали показник рівня концентрації, індекс Херфіндаля-Хіршмана та коефіцієнт адекватності платоспроможності. Проведено аналіз асортименту ноотропних препаратів на ринку України, досліджено кон'юнктуру й установлено препарати, які користуються більшим попитом. Проведено аналіз конкуренткого середовища препаратів цього сегмента за рахунок дослідження рівня концентрації виробництва на ринку. Досліджено рівень монополізації ринку для ноотропних препаратів у вигляді таблеток та капсул на основі синтетичних та рослинних субстанцій із використанням індексу Херфіндаля-Хіршмана. Розраховано показник адекватності платоспроможності препаратів на основі гінкго білоба та досліджено коефіцієнт концентрації і монополізації виробництва препаратів на основі шоломниці байкальської у вигляді таблеток та капсул. Висновки: за результатами дослідженя кон'юнктури ринку ноотропних препаратів установлено, що найбільшим попитом користуються препарати груп вінпоцетину та мебікару. Дослідження індексу Херфіндаля-Хіршмана ноотропних препаратів показало, що цей ринок у цілому не монополізований, проте ринок ноотропів рослинного походження характеризується монопольним становищем. За аналізом адекватності платоспроможності препаратів гінкго білоба установлено, що ці препарати найбільш доступні населенню за ціновою складовою. На базі кон'юнктурного аналізу обгрунтовано доцільність розробки й упровадження у виробництво підприємств України лікарських препаратів ноотропної дії на основі шоломниці байкальської у вигляді таблеток та капсул.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.70-У9(4УКР)721.525.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Федяк І. О. 
Клініко-економічна оцінка фармакотерапії хворих на туберкульоз у відділеннях інтенсивної терапії протитуберкульозних диспансерів / І. О. Федяк, І. Г. Купновицька, Н. Р. Гриник // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 2. - С. 18-28. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Мета роботи - клініко-економічна оцінка листків призначень пацієнтів з ускладненими формами туберкульозу (ТБ) та ко-інфекції ТБ/ВІЛ. Матеріали та методи: 70 медичних карток стаціонарних хворих на загрозливі для життя ускладнення ТБ і ТБ/ВІЛ/СНІД, які знаходились на лікуванні у шести відділеннях анестезіології та інтенсивної терапії обласних протитуберкульозних диспансерів України; ретроспективний клініко-економічний - частотний/АВС-аналізи, аналітично-синтетичний, графічний. У відділеннях інтенсивної терапії найчастіше перебували хворі на ТБ (34 %) і ТБ/ВІЛ-інфекцію/СНІД (66 %) із легеневою недостатністю (37 %) та синдромом поліорганної недостатності (одночасно прогресуючими порушеннями систем гемостазу, гострим респіраторним дистрес-синдромом, гепаторенальною недостатністю, 19 %) із шансом вижити чи померти 51 на 49 %. Смерть найчастіше наставала від набряку головного мозку (53 %) і поліорганної недостатності (23 %). У середньому хворі знаходилися у відділеннях (12 +- 11) ліжко-днів, їм було зроблено 1701 призначення 223 ЛП. Лідерами за частотою призначень були: анальгін, р-н д/ін. 500 мг/мл, амп. 2 мл, № 10, "Юрія-Фарм"; димедрол, р-н д/ін. 10 мг/мл, амп. 1 мл, № 10, "Дарниця"; фуросемід, р-н д/ін. 10 мг/мл, амп. 2 мл, № 10, "Здоров'я". Загальна вартість фармакотерапії хворих становила 3574,95 грн/на 1 пацієнта. Висновки: якісний склад призначеної реанімаційним пацієнтам протитуберкульозних диспансерів фармакотерапії потребує удосконалення на зразок світових стандартів: необхідною є розробка Уніфікованого протоколу надання медичної допомоги хворим на ТБ, ко-інфекцію ТБ/ВІЛ/СНІД із невідкладними станами у відділеннях інтенсивної терапії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р54-52 + Р281.811.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Яковлєва Л. В. 
Аналіз обсягу споживання пероральних цукрознижувальних лікарських засобів протягом 2014 - 2017 років на фармацевтичному ринку України / Л. В. Яковлєва, А. К. Яковлєва, О. Г. Бердник // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 2. - С. 29-36. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Цукровий діабет є однією з актуальних проблем сучасної ендокринології, що обумовлено широкою розповсюдженістю та ускладненнями, які розвиваються на тлі захворювання. Мета роботи - аналіз дослідження обсягу споживання пероральних цукорознижувальних лікарських засобів (ПЦЛЗ) на українському фармацевтичному ринку за 2014 - 2017 роки. Матеріали та методи - представлені на фармацевтичному ринку України ПЦЛЗ аналізували за даними аналітичної системи дослідження фармацевтичного ринку "Фармстандарт" компанії "Моріон"; обсяги споживання ПЦЛЗ досліджували за допомогою рекомендованої ВООЗ ATC / DDD-методології; відомості про величини DDD брали на сайті ВООЗ. У процесі аналізу обсягу споживання ПЦЛЗ за період 2014 - 2017 рр. було виявлено, що серед монокомпонентних ПЦЛЗ збільшення споживання простежується протягом усього періоду дослідження для МНН A10BA02 метформіну, що посідає перше місце за результатами аналізу обсягу споживання серед цукрознижувальних ЛЗ. Друге місце посідає МНН A10B B12 глімепірид, а третє - МНН A10B B09 гліклазид. Але відбулося зменшення обсягів споживання МНН A10BB01 глібенкламіду, що обумовлено високим ризиком розвитку гіпоглікемії. Щодо фіксованих комбінацій, то на фармацевтичному ринку України найбільшим попитом серед споживачів користуються МНН A10B D02 метформін та глібенкламід. Висновки: результати споживання ПЦЛЗ свідчать про поширення європейської тенденції лікування хворих на ЦД 2 типу: рання діагностика ЦД 2 типу та лікування переддіабетичного стану і легких форм діабету метформіном.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9 + У9(4УКР)421.525.1 + У053.9(4УКР)306.925

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Ольховська А. Б. 
Дослідження основних чинників недобросовісної реклами лікарських засобів в Україні та розробка пропозицій щодо їх запобігання / А. Б. Ольховська // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 2. - С. 37-50. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Мета роботи - дослідження чинників, які обумовлюють недобросовісну рекламу лікарських засобів в Україні, та розробка пропозицій щодо їх запобігання. Для досягнення окресленої мети були вирішені завдання, серед яких: аналіз основних тенденцій рекламної практики лікарських засобів в Україні та за кордоном; проведення аналізу чинників, що обумовлюють недобросовісну рекламу лікарських засобів; змістовний аналіз поширення недобросовісної реклами лікарських засобів на вітчизняному фармацевтичному ринку; розробка пропозицій щодо удосконалення інструментарію рекламної практики на фармацевтичному ринку України та запобігання недобросовісної реклами лікарських засобів. Матеріали та методи: електронна база чинного національного законодавства України в контексті досліджуваних питань; звітні матеріали Антимонопольного комітету України; наукові публікації фахового спрямування; результати проведеного анкетного опитування медичних та фармацевтичних працівників. У дослідженні використано наукові методи системного аналізу, синтезу, моніторингу, групування та узагальнення; логіко-семантичний метод і метод соціологічного дослідження. Визначено основні чинники недобросовісної реклами лікарських засобів, що мають місце в українському медійному просторі. Отримані результати дослідження дали змогу сформулювати рекомендації щодо здійснення рекламної практики на фармацевтичному ринку на засадах соціальної й етичної функцій комунікативної маркетингової політики. Висновки: проведені дослідження показали наявність достатньої бази нормативно-правового регулювання рекламної практики на фармацевтичному ринку України. Водночас отримані результати свідчать про те, що фармацевтичні компанії та рекламодавці вдаються до недобросовісної реклами, що свідчить про необхідність поєднання подальших спільних зусиль як законодавчих і регулювальних органів, так і всіх учасників фармацевтичного ринку щодо удосконалення системи протидії недобросовісній конкуренції, основою якої є недобросовісна реклама.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)861 + Х830.132.61

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Толочко В. М. 
Дослідження окремих компетенцій сучасного керівника у фармацевтичному секторі галузі охорони здоров / В. М. Толочко, Т. О. Артюх, А. В. Курган // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 2. - С. 51-59. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Мета роботи - дослідження окремих компетенцій сучасного керівника як координатора організаційної системи у фармацевтичному секторі галузі охорони здоров'я в межах адаптивного управління організаційною культурою. Матеріали та методи: логічний, аналітичний, економіко-статистичний, анкетування, вибіркового спостереження, фокус-груп, експертних оцінок. Фармацевтичний сектор галузі охорони здоров'я (ФС) характеризується високою соціально-медичною спрямованістю і потребує ефективного управління. В епіцентрі управлінських взаємозв'язків знаходиться керівник як координатор організаційної системи, яку він спрямовує на досягнення мети - фармацевтичного забезпечення населення і закладів охорони здоров'я. Тому важливим є визначення окремих компетенцій, які мають бути притаманні керівникам фармацевтичних закладів, з урахуванням специфіки їх діяльності у певному закладі. Нашими дослідженнями, за результатами опитування респондентів, виділено 10 таких компетенцій сучасного керівника у ФС. Додатково з'ясовані напрямки для формування кожної із виділених компетенцій (40 напрямків). Висновки: установлено, що досліджені компетенції сучасного керівника фармацевтичного закладу та напрямки для їх формування дозволяють конкретизувати освітні програми удосконалення керівного складу спеціалістів фармації, передбачити тематику їх навчання в системі післядипломної освіти, зокрема через самоосвіту, стажування, обмін досвідом. У комплексі це дозволить підвищити рівень загального організаційно-управлінського забезпечення у ФС, що важливо для подальшого його розвитку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281п + У9(4УКР)306.952.1-212.14

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Пестун І. В. 
Дослідження сучасних тенденцій на вітчизняному ринку праці спеціалістів фармації / І. В. Пестун, Г. С. Бабічева // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 2. - С. 60-69. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Мета роботи - аналіз сучасних тенденцій на фармацевтичному ринку праці України та вивчення попиту на спеціалістів у сфері фармації. Матеріали та методи: для досягнення поставленої мети було використано методи логіко-змістовного формування проблеми, кабінетних маркетингових досліджень та контент-аналізу провідних сайтів із працевлаштування (work.ua, rabota.ua, hh.ua, jobs.ua). Проаналізовано сучасні тенденції на вітчизняному фармацевтичному ринку праці. Досліджено структуру посад фахівців фармації відповідно до кадрових пропозицій роботодавців на провідних інтернет-ресурсах із працевлаштування. Розраховані HeadHunter-індекси відношення пропозицій до попиту на фармацевтичному ринку праці по обласних центрах України й за окремими вакантними позиціями. На основі отриманих результатів установлено посади працівників фармацевтичних і аптечних підприємств, в яких сьогодні існує потреба. Сформовано прогноз стосовно стану і структури ринку праці України на 2018 - 2019 рр. Складено рейтинг найбільш затребуваних і дефіцитних посад на фармацевтичному ринку праці. Виділено ключові фактори, що впливають на формування ринку праці у секторі фармації. Висновки: затребуваність спеціалістів фармації на ринку праці України постійно зростає, що, зі свого боку, обумовлено активним розвитком національного фармацевтичного сектора. Для більшості посад, представлених на ринку праці, існує незадоволений попит у роздрібному сегменті, у сфері фармацевтичних розробок і випробувань, а також виробництва, дистрибуції і промоції лікарських засобів. На сьогодні вітчизняний ринок праці є дуже перспективним і привабливим для фахівців у галузі фармації.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)240.523

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Герасимова О. О. 
Результати VEN/частотного аналізу фармакотерапії пацієнтів із хронічним гастродуоденітом у закладі охорони здоров'я м. Харкова / О. О. Герасимова, Є. В. Овсієнко // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 2. - С. 70-75. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Хронічний гастродуоденіт (ХГД) належить до захворювань, що мають важливе медико-соціальне значення, пов'язане з широким розповсюдженням серед населення, схильністю до рецидивів, ризиком виникнення ускладнень, зниженням якості життя пацієнтів, високою загальною вартістю лікування. Мета роботи - оцінка якості фармакотерапії: частоти призначень лікарських засобів (ЛЗ) пацієнтам із ХГД у гастроентерологічному відділенні одного із закладів охорони здоров'я м. Харкова та відповідності призначень ЛЗ до клінічних протоколів надання медичної допомоги та Державного формуляра лікарських засобів України (ДФЛЗУ). Матеріали та методи: оцінку якості фармакотерапії пацієнтів із ХГД проводили з використанням допоміжних клініко-економічних методів - частотного та "формального" VEN-аналізів. Із використанням "формального" VEN-аналізу визначено, що більшість призначених ЛЗ рекомендована клінічними протоколами для фармакотерапії основного (ХГД) і супутніх захворювань, що були зареєстровані у досліджуваних пацієнтів, та наявна в ДФЛЗУ (відповідно 93,75 та 80,00 %). За результатами частотного аналізу встановлено, що на ЛЗ, які є у вищезазначених документах, припадає більшість усіх лікарських призначень (відповідно 98,81 та 89,63 %). Висновки: основні напрямки фармакотерапії пацієнтів із ХГД у гастроентерологічному відділенні одного із закладів охорони здоров'я м. Харкова відповідають чинним на момент дослідження клінічним протоколам надання медичної допомоги пацієнтам із ХГД та супутніми захворюваннями. Переважну більшість лікарських призначень складають ЛЗ, рекомендовані клінічними протоколами й наявні в ДФЛЗУ. Тому в цілому фармакотерапію пацієнтів із ХГД у цьому закладі охорони здоров'я м. Харкова можна вважати раціональною з клінічного погляду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.201.1-52 + Р281.7/9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Саханда І. В. 
Вивчення якісних характеристик для вибору кардіологічних препаратів рослинного походження / І. В. Саханда, К. Л. Косяченко, Н. О. Козіко // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 2. - С. 76-82. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Мета роботи - вивчення оцінки номенклатури лікарських засобів, що дозволяє виділити з усього масиву лікарських препаратів рослинного походження (ЛП РП) ті лікарські засоби, що найчастіше призначаються лікарями, а також виявити номенклатуру малоефективних і небажаних для застосування ЛП РП. Матеріали і методи: відповідно до мети експертизи і можливостей проведеного дослідження нами був обраний метод очного анкетування, що дає можливість пояснити експертам суть питань, забезпечує отримання більше продуманих відповідей, які були використані нами для отримання достовірної інформації про номенклатуру ЛП РП і оцінки, а також про їх функціональні властивості і конкурентоспроможність. На думку більшості респондентів-лікарів (59,1 %), майбутнє фармакотерапії полягає в поєднаному застосуванні для терапії серцево-судинних захворювань (ССЗ) синтетичних ЛП і препаратів РП. На думку фармацевтичних працівників, найбільш важливими властивостями ЛП РП, що впливають на призначення препаратів, є: вартість препарату (95,3 %), ефективність при застосуванні (80,5 %), країна-виробник (70,6 %), побічна дія (60,9 %), форма випуску і дозування (35,6 %), спосіб застосування (26,8 %). Установлено, що більшість лікарів-кардіологів (59 % опитаних) вважають за краще отримувати інформацію про ЛП РП із матеріалів науково-практичних конференцій, а також оглядів і наукових статей, що містять результати клінічних випробувань лікарських препаратів РП (63 % респондентів). Висновки: у ході аналізу досліджень установлено, що необхідно проводити профорієнтаційну роботу серед медичного персоналу для надання інформації про новітні ЛП РП і методи лікування, інформувати хворих щодо профілактики для попередження розвитку захворювань серцево-судинної системи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.73 + Р288.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Проскурова Я. О. 
Дослідження рівня обізнаності фахівців галузі охорони здоров'я щодо проблем утилізації непридатних лікарських засобів / Я. О. Проскурова, І. В. Кубарєва, Л. В. Євсєєва, Н. А. Цубанова, Л. Ф. Просяник // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 3. - С. 3-11. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Мета роботи - визначення рівня обізнаності фахівців галузі охорони здоров'я про екологічну небезпеку неналежного видалення непридатних ліків та світову практику збирання фармацевтичних відходів у населення для подальшої безпечної утилізації. Матеріали та методи: результати опитування методом анкетування; аналітико-порівняльний, системний, логічний, математико-статистичний методи і метод анкетування. За результатами пілотного опитування фахівців галузі охорони здоров'я щодо проблем утилізації непридатних лікарських засобів установлено, що лише 47 % від загальної вибірки респондентів знають про виявлення лікарських речовин у водних об'єктах по всьому світу, лише 51 % респондентів усвідомлюють потенційну небезпеку для навколишнього середовища, пов'язану з викиданням непотрібних і прострочених ліків у складі загальних побутових відходів і стоків (каналізація). Визначено низький рівень обізнаності (28 % опитаних) щодо програм збору непридатних ліків у населення, які запроваджено у розвинених країнах світу. Разом із тим 81 % опитуваних згодні з тим, що вони несуть відповідальність за захист навколишнього середовища, але тільки 65 % респондентів готові брати участь у програмах повернення непридатних ліків через аптеки. Висновки: за результатами пілотного дослідження, проведеного серед фахівців галузі охорони здоров'я (Харківська та Сумська обл.), установлено низький рівень знань про світові практики належного видалення непридатних лікарських засобів та низький рівень інформованості про наслідки потрапляння в навколишнє середовище фармацевтичних відходів, доведено необхідність підвищення рівня спеціальних знань з питань утилізації лікарських засобів та програм повернення непридатних ліків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)261 + Л660.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Байва П. П. 
Вивчення реологічних властивостей та розробка технології гелю "Фузіпан-дерма" для лікування вугрової хвороби / П. П. Байва, І. І. Баранова, Т. В. Мартинюк, Св. М. Коваленко // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 3. - С. 12-19. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Мета роботи - розробка складу і технології нового лікарського препарату зовнішньої дії з фузидієвою кислотою; обгрунтування за допомогою реологічних досліджень оптимального співвідношення обраних гелеутворювачів - ксантану і натрію альгінату. Матеріали та методи: загальноприйняті структурно-механічні, фізико-хімічні і технологічні методи досліджень. Попередніми дослідженнями доведено, що стабільна система була отримана при уведенні в гелеву основу, яка складається з гелеутворювачів природного походження (ксантану і натрію альгінату), спиртового розчину фузидієвої кислоти. З метою створення стабільного гелю із заданими властивостями були досліджені експериментальні зразки з різним співвідношенням обраних гелеутворювачів. Виявлено, що всі зразки були стабільними, значення рН і механічної стабільності змінювалися незначно. За допомогою проведених структурно-механічних досліджень обрано зразок гелю із співвідношенням ксантану і натрію альгінату 1,5 : 0,5. Гель мав оптимальні споживчі, екструзійні і технологічні властивості. Розроблена раціональна технологія гелю, яка включає 5 основних стадій технологічного процесу і три стадії упаковки. Висновки: розроблено гель для зовнішнього застосування з фузидієвою кислотою і пантенолом на основі гелевої композиції ксантану і натрію альгінату у співвідношенні 1,5 : 0,5 відповідно. Виявлено, що ця композиція з обраними АФІ є стабільною і має задовільні споживчі, структурно-механічні і технологічні властивості.


Індекс рубрикатора НБУВ: В608.1-52 + Р281.7/9 Фузіпан-дерма

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Немченко А. С. 
Оцінка стану фармацевтичної допомоги хворим на серцево-судинні захворювання за результатами частотного аналізу призначень лікарських засобів / А. С. Немченко, В. М. Назаркіна, Ю. Є. Куриленко // Соц. фармація в охороні здоров. - 2018. - 4, № 3. - С. 20-26. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410-52 + Р281.73 + Р11(4УКР)26

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101342 Пошук видання у каталогах НБУВ 


...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського